Güvenli Sürüş

Güvenli sürüş için frenleri nasıl kullanmak gerekir?
     Güvenli bir sürüş için bence frene mümkün olduğunca az basılmalı. Bu ne anlama geliyor?

     Trafik kurallarına uygun araç kullandığınız zaman frene sık sık basma ihtiyacı hissetmezsiniz. Şu da unutulmamalı ki fren sistemi aracı durdurmaya değil yavaşlatmaya yarayan bir sistem. Bu nedenle hızımızı doğru ayarlamalıyız.

     Sürücüler frene bastıkları anda durabileceklerini düşünüyor. Böyle bir şey kesinlikle yok. Çünkü frene bastığımız zaman aracın üzerindeki yatay ağarlık transferi sizin daha ileri gitmenize yardımcı olacaktır. Hatta sizi oraya doğru yönlendirecektir.

Frene basmaya ihtiyaç kalmasın

    80 km hızla giden bir otomobilde 30 metrede durabiliyorsanız, bu 120 km hızla giderken 50 metrede durabileceğiniz anlamına gelmez. Mutlaka katlamalar olacaktır.

    Frene bastığımızda biliyorsunuz ki aracın içindeki insanlar öne doğru yönlenir. Bu ne demektir? Yatay ağarlık transferi sizi ileriye doğru iter. Nasıl viraj dönerken sağa sola yatıyorsak, fren anında da ön tarafa olan ağırlık transferi nedeniyle aracımız öne kapaklanır.

    Şayet ABS fren sistemi yoksa arka tekerlekler kilitlenir. Bu da sizin aracınızın arkasının savrulmasına neden olabilir. Ama ABS fren sistemi varsa bu olaylar olmayacaktır. Ama hıza bağlı olarak durma mesafesi uzayacaktır.

Ayağınızı frenden kaldırın

      Frene bastığımızda aracımızın kararlılığında yani tutunmasında bir farklılık gördüğümüz an frene uyguladığımız basıncı azaltıyoruz, aracımız tekrar eski konumuna geldikten sonra yani gidiş istikametine doğru yönlendikten sonra tekrar fren yapıyoruz.

      Frenden kaldırıp bastığımız zaman direksiyonla olan ilişkimizi de unutmuyoruz. Şayet aracımızda herhangi bir savrulma varsa, direksiyonu o yöne çevirip aracımızı düzeltiyoruz ondan sonra frene basıyoruz.
Hangi durumlarda fren kullanmamak gerekir?

     Fren aracı sadece yavaşlatır, durdurmaya yarayan bir sistem değildir. Bazı pozisyonlarda frene basmak işi daha çok riske sokabilir.

     Örneğin kaygan zeminli bir viraja girdik. Direksiyonu çevirdik fakat araç dönmüyor, yani önden kayma başladı. Böyle bir durumda doğru olan hareket frene basmamaktır. Eğer frene basarsak aracımızın yol dışına çıkmasına neden oluruz.

Buzlu zeminde fren kullanmayın

     Aşırı buzlanma olan bölümlerde fren, özellikle ABS sistemi hiçbir işe yaramaz. Direksiyonla engelden kaçabiliyorsak veya virajı dönebiliyorsak döneceğiz. Böyle zeminlerde de frene basmak yine viraj dışına çıkmamıza neden olabilir.
 

Kaygan zeminlerde fren nasıl kullanılmalı?
     Kaygan zeminlerde frene yavaş yavaş basmak gerekir. Yani frene giderek artan şiddette basmakta yarar var. Şayet kaygan zeminlerde aniden frene basarsak tekerlekler bloke olabilir.

ABS yetersiz kalabilir

    ABS sistemi dahi bazı kaygan zeminlerde frene sert bastığınız zaman işe yaramayabilir. ABS de bazen fizik kurallarına hatta tabiat kurallarına karşı çaresiz kalabiliyor.

    Böyle zeminlerde yapılacak şey takip mesafesini artırmak, daha uzun bir fren mesafesi bırakmak frene yavaş yavaş basmaktır.

    Kaygan zeminlerde ani frenler aracın kızaklanmasına neden olur. Direksiyon kontrolü tamamen ortadan kalkar.

     Frene bastık ve aracımız kaymaya başladı. Burada yapılacak tek şey hafifçe ayağımızı frenden kaldırmak, tekerleklerin dönmesini sağlamak. Ancak asıl önemli olan tabii ki hızlı gitmemek.
 

ABS fren sisteminin çalışma prensibi nasıldır?
     ABS fren sistemi son dönem araçlarda geliştirilmiş en önemli güvenlik ekipmandır. ABS fren sisteminin en büyük özelliği frene bastığınız zaman tekerleklerin bloke olmamasıdır. Yani tekerlekler dönmeye devam eder.

    Fren merkezi sizin göremeyeceğiniz kısa aralıklarla, yani saniyede 18 kere freni pompalar. Böylece tekerlek bloke olmaz. Dönen tekerlek de size direksiyonu çevirdiğiniz zaman engelden kaçma imkanı sağlar.

Eski frenlere güvenmeyin

     Eski fren sistemlerinde frene bastığınız anda tekerlekler bloke olur. Direksiyonu sağa ve sola çevirseniz de araç engelden kaçma eylemi göstermez. ABS'nin en büyük özelliği budur. Yani frene bastığınızda sizin yerinize fren pompalanır ve engelden kaçma imkanı sağlanır.

     Yani engelin önünde dur değil, frene bas, engelden kaç ve durana kadar ayağını frenden kaldırma sistemidir kısaca. Ama bununla beraber tekerlekler dönmeye devam ettiği için fren mesafesi uzar.

     Dolayısıyla fren mesafesi uzadığı için daima önümüzdeki araçla aramızda daha geniş bir mesafe bırakmamızda yarar var. ABS, fren mesafemizin uzun olduğunu unutmamak kaydıyla bize daha güvenli bir duruş sağlar. Aracın stabilitesinin de bozulmasını engeller.
Güvenli sürüş, güvenli direksiyon dersi, sürüş güvenliği, defansif sürüş, araç kullanma teknikleri

10 10 239
© 2013 Işıldar Sürücü Kursu